Program Marker bych doporučila hlavně kvůli školitelům, kteří nad účastníky drží ochranou ruku

5. 5. 2022

Tereza Bečicová se kvůli mateřským radostem programu Marker účastnila nadvakrát, což ji ale nijak nenarušilo její cestu za inspirací a novými pohledy na vzdělávání a práci s mládeží. V programu oceňuje různorodost skupiny a s tím související odlišné pohledy na věc. Vzájemné sdílení zkušeností z jiných míst a organizací posouvá podle Terezy všechny dál. Co dalšího ji na programu Marker se dočte v našem rozhovoru. 

Můžeš se nám představit?

Jmenuji se Tereza Bečicová, pracuji v organizaci Centrum pro rodinu Vsetín a v současné době jsem na mateřské dovolené. Původně jsem se přihlásila do programu Marker vol. 4., ale od té doby jsem porodila a nyní jsem zpět v plné síle v Markeru vol. 5.

Jak jsi se k programu Marker vol.5 dostala a proč jsi se přihlásila? 

Program jsem si našla na webu, a protože jsem na univerzitě studovala zážitkovou vědu, bylo mi toto téma blízké. V té době mi chyběly nové věci, informace, vývoj, tak jsem hledala… a najednou jsem našla Marker.

Co ti dal program Marker vol.5 a jeho první fáze? 

Šanci dostat se do něj po covidové epidemii znovu a také konečně být offline. Mohla jsem se ptát na to, co jsem chtěla, a dozvědět se víc… Jako aktivista jsem si skvěle propojila teorii s praxí. Opravdu si toho vážím. Velkým tématem je pro mě také zpětná vazba, protože ji často používám.

Jakou roli jsi dostala v první přechodné fázi? 

Měli jsme si vybrat tři kompetence, na kterých budeme pracovat. Zatím jsem si vybrala dvě. Konkrétně zpětnou vazbu, z internetu a knih jsem načetla teorii, kterou pak přenesu do úkolu. Úkol pak dokončím v adaptačním kurzu pro střední školy. Druhou kompetencí, kterou jsem si vybrala, je duševní hygiena, na které musím zapracovat.

Jak využíváš poznatky z Markeru v praxi a jak? 

Jsem si vědoma toho, že v Markru jsou cíle, které je třeba řešit. Dříve jsem dělala preventivní programy pro děti. U těch jsem si uvědomila, že právě ty cíle už dělám jinak – co konkrétní třída potřebuje, co dělá, jak jim to dám, aby z toho měli co nejvíc… Hodně záleží na skupině a podle toho pak vytvářím cíl “na míru”. 

S jakými očekáváními jsi do Markeru vstupovala? A splnila se? 

Očekávání jsem neměla žádná, protože jsem věděla, že v Marketu jsou kompetentní lidé. Jsem si tím jistá a vím, že mi budou předávat to, co mají. Když jsem se hlásila do Marker Vol.4, očekávala jsem, že se posunu v oblasti zážitkové práce a práce s mládeží. Je také skvělé, že jsme smíšená skupina, různorodá – věkově, česko-slovenská, s různými pohledy na věc. Vzájemné sdílení zkušeností z jiných míst a organizací nás všechny posouvá dál.

Doporučila bys Marker dalším zájemcům? 

Ano. Konkrétně kvůli trenérům. Je to zkušenost, nejen teorie. Program je dlouhodobý a na třech různých místech. Není to tak, že jedete na víkendový kurz a jste vybaveni, ale drží nad vámi ochrannou ruku, radí, pomáhají, můžete se snažit zlepšovat v mezidobí. Mohla jsem tam být s malým dítětem, za což jsem velmi vděčná a díky tomu jsem tam mohla být. Díky skvělé organizaci a komunikaci.

Více informací o školení Marker najdete na webových stránkách.

Pro vylepšení funkcionality využívá náš web soubory cookies. Používáním webu souhlasíte s využíváním cookies.

Souhlasím