Literatura
Seznam dostupné literatury postupně aktualizujeme.
O neformálním vzdělávání
- Základní publikací o základech neformálního vzdělávání v práci s mládeží je Slabikář neformálního vzdělávání, který pokrývá mnoho důležitých témat od toho, jak se učíme, přes styly učení, postup při přípravě, realizaci a vyhodnocení aktivit, metody, skupinovou dynamiku a mnoho dalších. On-line je dostupný zdarma, o tištěnou verzi za 350,- Kč si můžete napsat.
- Stručněji a neméně čtivou formou základy shrnují i publikace Úvod do neformálního vzdělávání a Úvod do neformálního vzdělávání 2: skupina a učení.
- Jedna věc je však v neformálním vzdělávání klíčová – jestli máme jasno v tom, co chceme u mladých lidí rozvíjet. To znamená, že musíme mít pojmenovaný smysl vzdělávacích aktivit, které pro mladé připravujeme. Právě tomu se věnuje tento interaktivní e-learning, který je k dispozici zdarma.
O inovacích a trendech
- O inovacích a nových metodologiích, které se v práci s mládeží ještě příliš nebo vůbec nevyužívají, se píše v publikaci Developing Youth Work Innovation (anglicky).
- Trendy u mladých lidí mapuje například organizace YouthWatch na Slovensku. Vydali kupříkladu publikaci Trendy v životnom štýle mladých z roku 2018.
- Bez růžových brýlí – Naše mládež očima výzkumů a náš svět i život v něm očima mládeže. Publikace z roku 2014.
O práci s mládeží a její kvalitě
- Manuál zajišťování kvality neformálního vzdělávání v práci s mládeží představí, jak nastavit rámec měření kvality založený na vzájemném hodnocení od spolupracujících organizací.
- Improving youth work: your guide to quality development. Praktický průvodce, díky kterému můžete i ve vaší organizaci nastavit systematické měření kvality. Publikace je anglicky, ale připravujeme český překlad.
- Quality Youth Work: A common framework for the further development of youth work. Zpráva expertní skupiny států EU k systémům měření kvality v práci s mládeží v angličtině.
- Working with young people: the value of youth work in the European Union. Soubor textů od kolektivu autorů v angličtině. Evropská komise, 2014.
O metodách a reflexi
- Do Evropy hrou
- Do Evropy hrou II
- KOMPAS – Manuál pro výchovu mládeže k lidským právům
- Toolbox for Gender workshops (aktivity zaměřené na problematiku genderu, publikace je v angličtině)
- Průvodce interkulturní komunikací
- T-kit Interkulturní učení
- T-kit Projektové řízení
- Konkrétní metody lze také hledat v Salto Toolbox (většina v angličtině).